PUSZCZA BIAŁOWIESKA NA TRASIE KORSZEŃSKICH SENIORÓW

28Paź202108:22

Korszeńscy seniorzy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym z licencjonowanym przewodnikiem do Hajnówki i Białowieskiego Parku Narodowego.

Seniorzy po przyjeździe do Hajnówki udali się do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Prywatne Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa istnieje od 25 lipca 2003 r. Powstało z inicjatywy Pana Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni, założonej w 1927 r. Chciał w ten sposób nie tylko kultywować rodzinne tradycje, ale także pokazać, jak wyglądała praca wiejskiego kowala, zaliczanego dawniej do elity rzemieślników. Pan Stanisław – „ostatni z rodziny kowali hajnowskich”, jak mówią o nim ludzie, zgromadził w swoim muzeum kilkaset eksponatów. Są tu różne narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego, maszyny i urządzenia rolnicze.

Na podwórku obok kuźni znajduje się miniaturowy model starożytnego pieca hutniczego, tzw. dymarki, gdzie można prześledzić cały proces wytopu żelaza. Na zapleczu muzeum mieści się nadal działająca kuźnia, w której pan Stanisław urządza pokazy kucia. Korszeńscy seniorzy wysłuchali ciekawostek historycznych związanych z pracą kowala oraz aktywnie wzięli udział w kuciu młotem do czerwoności rozgrzanego żelaza.

Kolejnym na trasie był Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. Sobór Świętej Trójcy to największa w Polsce dwupoziomowa cerkiew prawosławna. Wybudowana według projektu prof. Aleksandra Gregorowicza z Poznania w 1982r. Świątynia jest wizytówką miasta Hajnówka. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Dach hajnowskiej cerkwi tworzy nieregularna, betonowa płaszczyzna. Charakterystycznym elementem jest dzwonnica o niezwykłym kształcie. Cerkiew może pomieścić 5 tysięcy osób. Zgodnie z prawosławną tradycją wnętrze soboru pokrywają polichromie – malarstwo ściennie wzorowane na późnobizantyjskim XIV-wiecznym malarstwie.

Nieodzownym elementem programu była Stara Białowieża. Seniorzy udali się na Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Szlak to ścieżka edukacyjna o długości około 500 m. Trasa wiedzie wśród kilkudziesięciu pięknych, wiekowych dębów. Każdy dąb został nazwany imieniem królów polskich i książąt litewskich. Wszystkie dęby mają wiek od 150 do 500 lat. Ścieżka ma charakter edukacyjny, ponieważ wędrując nią poznaje się historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII wieku. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich powstał w 1978 roku, by ratować unikalne zbiorowisko wiekowych drzew.

Będąc na Podlasiu trzeba koniecznie zobaczyć Świętą Górę Grabarkę i tak też zrobiliśmy. Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka.

Nie zabrakło również rekreacji wodnej i turystyki pieszej. W drodze powrotnej udaliśmy się na spływ po Bugu i spacer wzdłuż malowniczej rzeki.

Na koniec wyjazdu odwiedziliśmy Kasztel-ik Korona Podlasia to miejsce szczególne, bo stworzone z czystej pasji i niesamowitego kunsztu kamieniarstwa. Położony na południowym skraju województwa zameczek zasługuje na miano Korony Podlasia. Kasztelik jest dziełem bardzo pracowitego, zdeterminowanego oraz obdarzonego talentem budowniczym pana Jerzego Korowickiego.

Wyjazd edukacyjny został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Korszach oraz Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Otwarte Drzwi”. Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Korsze. Za wsparcie finansowe dziękujemy Firmie EDP Renewables.

Tekst i fot.: Organizatorzy