MOK - KONCERTEM UCZCILI ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

15Lis201615:01

11 listopada mieszkańcy Korsz świętowali  98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, a przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Narodowe Święto Niepodległości  rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodził ksiądz proboszcz Tomasz Stempkowski. W obchodach udział wziął ksiądz Bazyl Taranta, proboszcz  parafii prawosławnej w Korszach.  Na tą specjalną okazje przybyły poczty sztandarowe Duszpasterstwa Kolejarzy, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Zespołu Szkół w Korszach. Na uroczystości obecne były władze samorządowe na czele z Burmistrzem Korsz Ryszardem Ostrowskim, radni rady miejskiej, dyrektorzy szkół, kultury oraz jednostek organizacyjnych Gminy Korsze.

W dalszej części uroczystości odbył się koncert w ramach projektu „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur – koncerty kameralne”. W podniosłość tego dnia wprowadziła nas Agata Gołaszewska – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach.

Wystąpił olsztyński zespół kameralny Pro Musica Antiqa.  Jego założycielem oraz kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński.  W jego skład wchodzi: Leszek Szarzyński- flet, Jerzy Szafrański- obój, Paweł Panasiuk-wiolonczela, Agnieszka Panasiuk- fortepian, Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran. Pro Musica Antiqa  zaprezentował nam bogaty repertuar, prezentujący muzykę różnych epok „od baroku do wczesnego klasycyzmu”.

- Cieszę się, że wniosek złożony przez naszą instytucję został rozpatrzony pozytywnie. Dzięki temu odbył się koncert muzyki kameralnej i mogliśmy gościć muzyków prezentujących bardzo wysoki poziom artystyczny – mówi Tomasz Lenkowski dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach.

- Księdzu Proboszczowi dziękujemy za gościnność, a wszystkim przybyłym za liczną obecność – dodaje Lenkowski.

Organizatorami byli : Związek Gmin Warmińsko - Mazurskich , Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Korszach. Koncert patronatem  honorowym objął Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego -Gustaw Marek Brzezin oraz Burmistrz Korsz- Ryszard Ostrowski.

Tekst i fot: MOK Korsze