UCZCILI KANONIZACJĘ KONCERTEM

07Kwi201408:28

UCZCILI KANONIZACJĘ KONCERTEM

b_270_0_16777215_00_images_2014_04_kanonizacja_IS_5.jpg

W niedzielę, 27 kwietnia na Publicznym Miejscu Spotkań w Korszach odbyły się uroczystości pod hasłem: „W drodze do Świętości” z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II". Obchody patronatem objął Ryszard Ostrowski burmistrz Korsz. Głównym sponsorem koncertu była Firma EDP Renewables.

Koncert poprzedziła uroczysta msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach. We mszy św. uczestniczyły władze miasta na czele z Ryszardem Ostrowskim burmistrzem Korsz oraz Czesławą Orłowską-Staniszewską przewodniczącą Rady Miejskiej w Korszach.

Po mszy św. ksiądz proboszcz Tomasz Stempkowski poświęcił Dąb Papieski, który został posadzony przy piątej kapliczce różańcowej. Następnie wyruszyła procesja ulicami naszego miasteczka na Publiczne Miejsce Spotkań w Korszach. Na początku procesji niesiony był obraz Świętego Jana Pawła II otoczony dziećmi z kwiatami za nim szły poczty sztandarowe. Uczestnicy przemarszu wspólnie śpiewali piosenki o papieżu.

Po przybyciu na plac spotkań, burmistrz Korsz i ks. proboszcz wspólne otworzyli część artystyczną obchodów. Słowami wstępu nawiązali do powagi i radości dnia, w którym kanonizowany został nasz rodak Jan Paweł II.

- Mamy pogodę taką, jaka jest w Watykanie, więc powinniśmy się czuć tak jakbyśmy tam właśnie dzisiaj byli. Jest to wieli dzień dla całej naszej ojczyzny i świata. Dziękuję organizatorom za przygotowanie tak wspaniałych obchodów i życzę wszystkim radosnego świętowania – powiedział Ryszard Ostrowski.

Prowadząca Agata Gołaszewska w imieniu organizatorów podziękowała pocztom sztandarowym: Duszpasterstwa Kolejarzy, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Sątocznie, Zespołowi Szkół w Korszach oraz paniom niosącym obraz Świętego Jana Pawła II. Po powitaniach i słowach wstępu nadszedł czas na rozpoczęcie programu artystycznego.

W programie znalazł się m.in. montaż słowno - muzyczny w wykonaniu Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sątocznie, koncert solistów z MOK, Tryptyk Rzymski przygotowany przez panie bibliotekarki, autorska poezja Zofii Bielawskiej-Alksnin, papieskie gołębie pokoju, tort papieski, wręczenie dyplomów i nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Podążając za świętością Jana Pawła II” organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Korszach.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II zostały wypuszczone białe gołębie. Mieszkańcy mogli również zasmakować tortu przygotowanego przez Piekarnię Państwa Biełowieżec. Słodkości przygotowali także pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach. Uczestnicy obchodów kosztowali również zupę fasolową i bigos.

Uwieńczeniem spotkania był koncert Natalia Niemen Kameralna. Natalia Niemen to polska piosenkarka, córka wokalisty, kompozytora i muzyka Czesława Niemena. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej. Natalia Niemen Kameralna wystąpiła w duecie z Pawłem Bzimem Zareckim, pianistą, aranżerem, producentem muzycznym od lat współpracującym z artystami w Polsce i zagranicą m.in. Anną Marią Jopek, Mietkiem Szcześniakiem, TGD. W kameralnym koncercie artystka wykonała m.in. kompozycje własne, wybrane utwory twórców bliskich jej sercu (m.in. Czesława Niemena).

Organizatorem koncertu był Miejski Ośrodek Kultury w Korszach. Współorganizatorami: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach.

Organizatorzy pragną podziękować za wsparcie finansowe i organizacyjne:

Firmie EDP Renwables (głównemu sponsorowi).

Państwu Biełowieżec za przygotowanie i współfinansowanie tortu

Annie i Leszkowi Szewczuk za wsparcie finansowe

Panu Markowi Gołaszewskiemu za wkład w przygotowanie imprezy